jury konkursowe

Integracja, członek honorowy jury

Jarosław Bogucki

Ekspert z zakresu dostępności architektonicznej dla osób z ograniczoną możliwością poruszania się i z zakresu zatrudniania osób z niepełnosprawnością, Dyrektor ds. rozwoju biznesu w Fundacji Integracja. Absolwent kierunku Pedagogika Rewalidacyjna na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Od 2016 roku aktywnie wdraża Certyfikację Obiekt bez Barier na Polskim rynku nieruchomości komercyjnych. Wolontariusz i organizator wielu wydarzeń dla osób z niepełnosprawnością i młodzieży. Wdrażał również projekty z obszaru aktywizacji zawodowej realizowane przez Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną i Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji, kierował zespołem trenerów pracy wspierających zatrudnienie osób z niepełnosprawnością intelektualną oraz prowadził szkolenia z tematyki savoir-vivre wobec osób z niepełnosprawnością, zatrudniania osób z niepełnosprawnością, praw człowieka i zarządzania różnorodnością.

guallart architects, członkini honorowa jury

honorata grzesikowska

Projektantka miejska, architektka i badaczka, dyrektor w Guallart Architects. Pracuje nad międzynarodowymi projektami i wygrywa konkursy w dziedzinie urbanistyki, architektury i projektowania krajobrazu. Zdobyła pierwszą nagrodę w konkursie European 12-Barcelona za projekt Green Ramblas oraz drugą nagrodę w konkursie European 13-Barcelona za projekt Sustainable Interface. Założycielka 'Urbanitarian’- strony z projektami do inspiracji dla twórców miast na całym świecie.

Artectonica, Członkini honorowa jury

Ewelina jaskulska

Architekt z wieloletnim doświadczeniem zawodowym zdobytym podczas pracy w renomowanych pracowniach projektowych. Brała udział w realizacji wielu prestiżowych inwestycji, m.in. stadionu w Gdańsku, wieżowca Rondo 1 w Warszawie czy wieżowca Yset Tower w Rosji. W 2019 r. The European Centre for Architecture and Urban Studies umieściło ją na liście „40 under 40” – kolejnego pokolenia najbardziej obiecujących i rozwijających się talentów projektowych, które wpłyną na kształt przestrzeni w przyszłości. Od 2014 r. prowadzi własną pracownię projektową ARTECTONICA, a od 2019 współtworzy MOLECULE ARCHITECTURE / RESEARCH AND DESIGN, biuro badawczo projektowe, które prowadzi wraz z Joanną Aleksandrowicz i Moniką Nalewajk.

International WELL Building Institute, członek honorowy jury

Michał marszałek

Od maja 2021 roku pełni funkcję Associate w International WELL Building Institute (IWBI), wspierając region EMEA w zakresie certyfikacji WELL. Przed dołączeniem do IWBI, przez ponad 10 lat koordynował i wspierał zarówno certyfikację WELL, jak i LEED budynków komercyjnych w Europie Środkowo-Wschodniej (ponad 50 certyfikowanych projektów o łącznej powierzchni ok. 7 500 000 stóp kw.) oraz uczestniczył jako ekspert w wydarzeniach branżowych. Został uhonorowany nagrodą IWBI Leadership Recognition Awards w 2018 i 2019 roku. Absolwent Politechniki Wrocławskiej. Ukończył również studia podyplomowe z Zarządzania Nieruchomościami oraz Zarządzania Bezpieczeństwem i Higieną Pracy.

imathome, członek honorowy jury

Tomasz pągowski

Projektant, prowadzący programy telewizyjne, dyrektor kreatywny IMATHOME. Jeden z czołowych propagatorów zrównoważonego projektowania w Polsce. W swoich programach telewizyjnych (Remont w 48h, Projekt LOKALny) przekonuje Polaków, do odpowiedzialnego kreowania przestrzeni domów i lokali użytkowych. Jest aktywnym uczestnikiem dyskusji branżowych toczonych w przestrzeni publicznej. Jako wegetarianin z 30-letnim stażem, do problematyki wpływów antropogenicznych na środowisko naturalne podchodzi również od strony odpowiedzialności moralnej i empatii, której często brakuje w dyskusji naukowej.
Projektowaniem wnętrz oraz mebli zajmuje się od 20 lat. Ukończył 5-letnie studia Konserwacji Drewna Zabytkowego na SGGW/ASP w Warszawie. Autor niezależnych projektów tworzonych we współpracy z wieloma czołowymi markami.

fizyk atmosfery, członkini honorowa jury

dr Joanna remiszewska-michalak

Fizyk atmosfery, ekspert ds. zmian klimatu związany z branżą konsultingową. Swoje badania naukowe realizowała m.in. we współpracy z Uniwersytetem Kalifornijskim w San Diego, Laboratorium Badawczym Marynarki Wojennej. Uczestniczyła i organizowała eksperymenty naukowe, m.in. w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, Kalifornii, na Krecie.

sweco polska

daniel hojniak

Jest ekspertem do spraw zdrowego i zrównoważonego budownictwa, zaangażowanym w największe inwestycje komercyjne, realizowane aktualnie w Warszawie i centralnym Londynie. Jest akredytowanym specjalistą systemów WELL, BREEAM i LEED. Był odpowiedzialny za koordynację certyfikacji europejskiej siedziby agencji finansowej Bloomberg w Londynie. Budynek o powierzchni ponad 100 000 m2 osiągnął najwyższy w 25-letniej historii systemu BREEAM wynik dla obiektu tej klasy (99,1%). W latach 2021 i 2019 otrzymał nagrodę IWBI Leadership Award, przyznaną przez jednostkę certyfikującą WELL za osiągnięcia i wkład w rozwój tego systemu, w tym za uczestnictwo w opracowywaniu jego najnowszej wersji.

tkholding

paweł kobierzewski

Współwłaściciel grupy TKHolding Architecture BIM VR. Absolwent Wydziału Architektury i Urbanistyki Politechniki Śląskiej w Gliwicach. Projekty, w których brał udział były wielokrotnie nagradzane prestiżowymi nagrodami, takimi jak German Design Award, Iconic Awards czy też Green Building Award. W 2019 r. reprezentował Polskę jako finalista World Architecture Festival, przedstawiając Wodny Park Tychy – obiekt, który generuje dwa razy więcej energii niż zużywa. Swoje doświadczenie zawodowe koncentruje na dużych obiektach użyteczności publicznej o najwyższym stopniu skomplikowania funkcjonalnego i technicznego. Jest współautorem między innymi: Fabryki Wody w Szczecinie, Biurowca Radius czy Kompleksu hotelowego w Trzęsaczu.

selena

Ewa kosmala

Global Sustainability Director w Selena. Tematem zrównoważonego rozwoju w budownictwie zajmuje się od wielu lat. Jest asesorem wielokryterialnych systemów oceny środowiskowej budynków BREEAM, LEED GA i HQE. Brała udział w pracach nad Green Public Procurment dla branży izolacji cieplnych w ITB, a także w europejskim projekcie OPEN HOUSE, przygotowującym otwarty system oceny środowiskowej dla budynków. Prowadziła tematy związane z produktem zrównoważonym środowiskowo (EPD). Przez dwa lata współprowadziła działania doradztwa i szkoleń z zakresu zrównoważonego rozwoju w budownictwie w firmie ST&E. Absolwentka Politechniki Śląskiej na kierunku inżynieria budownictwa i specjalności fizyka budowli oraz absolwentka marketingu na Akademii Ekonomicznej w Krakowie.

cbre

paweł kotlarski

Director. Sustainabilty Team Leader. W CBRE od 2013 roku, wcześniej zdobywał doświadczenie m.in. w: PRIBW, King Sturge czy Jones Lang LaSalle. W trakcie swojej 14-letniej kariery na rynku nieruchomości komercyjnych współpracował i obsługiwał m.in.: Heitman, TK Development, Balmain Asset Management, Arka BZ WBK czy Pradera. W 2021 r. objął stanowisko Dyrektora w dziale Property Management i pełni funkcję Key Account Managera dla Invesco Real Estate, nadzorując obsługę czterech nieruchomości: Galerię Kazimierz w Krakowie, w Warszawie Plac Unii i Q22 oraz Półwiejska 2 w Poznaniu. Paweł od 2021 r. koordynuje prace interdyscyplinarnego zespołu doradczego w zakresie usług związanych z szeroko pojętym zrównoważonym rozwojem nieruchomości komercyjnych.

wsp polska

Ewa Kowalska-Ocneanu

Ewa jest szefem działu zrównoważonego rozwoju WSP Polska z ponad 25-letnim doświadczeniem w działaniach związanych ze zrównoważonym rozwojem i środowiskiem, głównie w sektorach budownictwa, sieci handlowych i nieruchomości. Pracowała dla wielu firm międzynarodowych, doradzając w zakresie zielonego budownictwa, zrównoważonego rozwoju, zarządzania odpadami, efektywności energetycznej i CSR. Ewa jest asesorem BREEAM International, BREEAM Accredited Professional oraz audytorem BREEAM In-Use. Pomaga klientom w uzyskiwaniu zielonych certyfikatów w Polsce i regionie Europy Środkowej. Jej doświadczenie obejmuje również zarządzanie projektami oraz doradztwo w zakresie zrównoważonego rozwoju miast. Będąc bezpośrednio zaangażowaną w ponad 60 projektów obejmujących obiekty biurowe, handlowe, przemysłowe, mieszkaniowe oraz hotelowe, Ewa jest jednym z najbardziej doświadczonych specjalistów w zakresie zrównoważonego budownictwa w Polsce.

fundacja culturelab

Monika Miłowska

Fundatorka Fundacji CultureLab, założycielka platformy TupTupTup – Laureata nagrody Startup Pozytywnego Wpływu. Edukatorka, ekspertka ds. współpracy rozwojowej i pomocy humanitarnej. Z wykształcenia Geografka i Orientalistka. Zwiedziła ponad 50 państw na świecie, a w 10 (w tym w Uzbekistanie, Kirgistanie, Boliwii i Indiach) prowadziła badania terenowe lub nadzorowała międzynarodowe projekty rozwojowe. Pracowała w międzynarodowych organizacjach pozarządowych oraz agendach i inicjatywach ONZ: UN Global Compact, Microfinance Centre, UNICEF Polska. Od 2013 roku współpracuje z polskim biznesem w ramach polskich i globalnych działań CSR oraz wykłada na UW Zarządzanie Pomocą Humanitarną. W 2020 roku tworzony przez Fundację CultureLab projekt „Bezpieczne domy – przyjazne miasta” otrzymał nagrodę Green Product of a Year w PLGBC Green Building Awards.

politechnika warszawska

Prof. dr hab. inż. arch. Elżbieta D. Ryńska

Prof. dr hab. inż. arch. Elżbieta D. Ryńska pracuje w Katedrze Urbanistyki i Gospodarki Przestrzennej Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej. Specjalizuje się w architekturze i budownictwie zrównoważonym, projektowaniu prośrodowiskowym i cyrkularnym, certyfikacji budownictwa zrównoważonego – od 2012 r. jest BREEAM AP oraz od 2018 WELL AP. W swojej działalności implementuje zasady zrównoważonego rozwoju w projektowaniu architektonicznym i planowaniu urbanistycznym. Zajmuje się także ekonomiką inwestycji budowlanych, organizacją i zarządzaniem budowlanego procesu inwestycyjnego ukierunkowanego na cele zrównoważonego rozwoju. Współpracowała przy kilku międzynarodowych interdyscyplinarnych grantach badawczych finansowanych przez UE oraz Norweski Mechanizm Finansowy. Od 1994 roku współpracuje z firmami deweloperskimi oraz konsultacyjnymi aktywnie wdrażając idee rozwoju zrównoważonego. Jest członkiem zespołu ds. środowiska i ochrony klimatu SARP.

tactus

Aleksandra szurlej-kielańska

Ornitolog i przyrodnik. Specjalista ds. ochrony bioróżnorodności w zrównoważonym budownictwie i sektorze OZE. Audytor ekologiczny. Propagator wiedzy i prośrodowiskowych praktyk na potrzeby ekologicznych inwestycji. Autor publikacji naukowych i popularnonaukowych, współautor poradnika „Zielony potencjał inwestycji” oraz „Ochrona ptaków przed kolizjami ze szklanymi budynkami.” Właściciel firmy konsultingowej TACTUS.

jw+a

dr inż. dominik włodarczyk

Dominik stoi na czele Działu Green Building specjalizującego się w doradztwie w procesach certyfikacji BREEAM i ZIELONY DOM. Pracował przy kilkudziesięciu projektach certyfikacji zielonych budynków w Polsce, na Litwie i w Wielkiej Brytanii. Był asesorem BREEAM i BREEAM AP budynku V.Offices w Krakowie, który uzyskał 98,87% i poziom certyfikacji Outstanding. Budynek ten zdobył pierwszą przyznaną polskiemu projektowi nagrodę BREEAM Awards.
Posiada uprawnienia BREEAM AP, BREEAM In Use Auditor, BREEAM International Assessor, BREEAM UK NC Assessor: Public, Commercial & Bespoke oraz LEED Green Associate. Dominik jest związany z certyfikacją budynków od ponad 10 lat. W tym czasie pracował w zespołach zielonego budownictwa dwóch międzynarodowych firm: Turner & Townsend oraz Sweco. Od czerwca 2021 związany zawodowo z JW+A. W czasie kariery zawodowej brał udział w blisko 50 projektach certyfikacji ekologicznej o zróżnicowanym typie użytkowania.

mjz

Maciej Jakub Zawadzki

Przed założeniem w 2013 roku biura MJZ w Warszawie zdobywał doświadczenie w jednych z najbardziej renomowanych biur architektonicznych na świecie, w tym m.in. Bjarke Ingels Group BIG czy MVRDV. Jest współautorem i pomysłodawcą nagrodzonych w konkursie, a następnie zrealizowanych projektów stoku narciarskiego na czynnej spalarni śmieci w Kopenhadze w Danii (w ramach BIG architekci), domu towarowego Chongwenmen M-Cube nieopodal bramy Zakazanego Miasta w Pekinie w Chinach (MVRDV) czy w Polsce Wieży Kontroli Lotów w Łodzi (SDA). W 2017 roku założył miejski think-tank Laboratory for Urban Research & Education LURE, który koncentruje się na pracach badawczo-rozwojowych. Obecnie biuro MJZ realizuje projekt zalesionego parku biurowego w Warszawie w duchu zrównoważonego rozwoju oraz ekologicznego budynku mieszkaniowego wielorodzinnego z zastosowaniem drewna CLT. Maciej jest jedynym polskim członkiem Międzynarodowej Akademii Architektury IAA.